Historie red hot chili peppers

11. listopadu 2006 v 13:36 | Markis
Základem vzniku Red Hot Chili Peppers bylo to, když se na střední škole Fairfax High School potkali dva pozdější dlouholetí kamarádi Anthony Kiedis (1.11. 1962, narozen v Grand Rapids, Michigan) a Michael Balzary (16.10. 1962, narozen v Melbourne, Austrálie). Oba dva neměli jednoduché dětství, protože pocházeli z rozvrácených rodin. Anthony vyrůstal u svého otce, který ho velmi ovlivnil (bohužel k horšímu - Anthony si mohl dělat takřka všechno, co chtěl a otec vůbec nedbal na jeho výchovu). Otec (vystupoval pod jménem Blackie Dammet) se živil jako herec u béčkových filmů Hollywoodu. Stejně jako otec si i Anthony zahrál v pár filmech (pod názvem Cole Dammet). Relativně nejslavnější byl jako syn odborového předáka ve snímku F.I.S.T, kde si zahrál po boku Sylvestera Stallone. Když Anthony nastoupil na Fairfax bylo mu 15 let. V té době chodila na Fairfax i nerozlučná dvojce přicházející ze židovské komunity v L.A. - Hillel Slovak (původem z Izraele) a Jack Irons (narozen v Los Angeles). Tato dvojice založila v roce 1977 s dalšími studenty kapelu Another School, později přejmenovanou na Anthem. Kiedis a Flea se s Anthem dobře znali a již před maturitou v roce 1980 s nimi občas zkoušeli. Z Anthym vznikly dvě kapely s téměř totožným složením - What is this? a zárodek příštích RHCP často měnící názvy.
V létě 1983 se Red Hot Chili Peppers definitivně zrodili. S názvem podle kvintetu Louise Armstronga přišel Kiedis. Smlouva s americkou pobočkou společnosti Emi zněla na jméno kapely, ale Slovak s Ironsem začali váhat, zda podepsat druhou smlouvu, když už jednu měli jako What is this?. Nakonec ji nepodepsali. Takže první album s prostým názvem Red Hot Chili Peppers (1984) se natáčelo bez nich. Jako kytarista byl přizván studiový hráč Jack Sherman a za bicí povolal Flea kamaráda Cliffa Martineze. Pak se kapela vydala na turné. Po návratu z turné byl vyhozen Sherman a začátkem roku 1985 nastoupil do kapely Hillel Slovak.
Už se Slovakem vznikla další deska Freaky Styley (1985). Poté se kapela opět vydala na turné. Pro bubeníka Cliffa Martineze to byly poslední měsíce spolupráce, protože vzápětí byl nahrazen Jackem Ironsem. A tak parta kamarádů ze střední školy byla kompletní.
Třetí album The Uplift Mofo Party Plan (1987) bylo první, keré se dostalo do TOP 200. Některé další nahrávky např. Hendrixovo FIRE vyšly až další rok na EP Abbey Road (1988) Následovalo první evropské turné. Vyčerpáni se vrátili do Los Angeles a individuálně odpočívali. V sobotu 27.6. 1988 večer zemřel na předávkování heroinem a kokainem ve svém bytě Hillel Slovak. Následkem tragédie soubor na několik měsíců přestal existovat. Jack Irons se zhroutil, byl dán rodiči na krátké psychiatrické léčení a už nikdy se do skupiny nevrátil. Kapela se přeci jenom znovu dala dohromady.
Do definitivního obsazení byl přijat mladičký fanoušek kapely John Frusciante (narozen v roce 1970), který jim svými způsoby a hrou připomínal zemřelého Slovaka. Lákalo je také, že nikdy nevystoupil s žádnou kapelou. Na post bubeníka byl do kapely přijat Chad Smith (25.10. 1962, St. Paul, Minnesota). V tomto složení vydala kapela desku s názvem Mother´s Milk (1989). Brzy získala první zlatou desku a pozornost vzbudily i oba singly. Památce Hillela Slovaka věnované a jím inspirované Knock Me Down a úprava písně Stevieho Wondera Higher Ground. RHCP prorazili i komerčně, aniž by přišli o úctu kritiky. Až do dubna 1990 trvalo rozsáhlé světové turné. Po personální stabilizaci se kapela chystala natočit další album.
V září roku 1991 vyšlo dosud nepřekonané, vrcholné album RHCP Blood Sugar Sex Magik. Deska se dostala až na třetí místo albového žebříčku. V dubnu 1992 byla platinová. Z tohoto alba pochází největší hity RHCP: Give It Away, Under The Bridge, Suck My Kiss. Další vzpomínkou na Hillela je My Lovely Man. Následovala různá ocenění. Cena MTV pro Nejlepší hardrockovou zpívanou skladbu, v únoru 1993 Grammy za Nejlepší zpívaný hardrockový výkon. Úspěchy podpořili dalším koncertováním, předkapelu jim dělala třeba Nirvana. 7. května 1992 oznámil své pevné, nezměnitelné rozhodnutí odejít ze skupiny John Frusciante. Jeho závislost na drogách se přestávala snášet s rostoucí popularitou. V následujících letech natočil dvě zajímavá, ale komerčně neúspěšná sólová alba.
Během dalších 2 let se na postu kytaristy vystřídali málo známí Arik Marshall, Zander Schloss a Jesse Tobias. Třetí vydržel pouhý měsíc. Zkoušeli jednat s někdejším kytaristou Jackem Shermanem, ale jeho požadavky odmítli akceptovat. Nakonec přemluvili Dava Navarra (7.10. 1965, Santa Monica). Mnohokrát odkládané album One Hot Minute vyšlo v roce 1995. Toto album se výraznějšího úspěchu nedočkalo. Odřeknuté koncerty, stále větší drogová závislost, motocyklové nehody a nakonec odchod Navarra přivedly RHCP na samý pokraj definifivního konce. Musel opět zabojovat neúnavný Flea. Dohodl se s vyléčeným Fruciantem a předsvědčil Kiedise o nezbytnosti skutečného zbavení se závislosti.
Album Californication (7.6. 1999) se jeví dobrým startem do další hudební kariéry této kalifornské kapely. Kiedis zpívá civilněji, jako by šetřil hlasivky, v doprovodu je více sborů. Z tohoto alba vzešlo hned několik hitů: pomalejší Scar Tissue či Otherside anebo svižnější Around The World. Návrat skupiny byl pečlivě zajištěn propagačními koncerty na různých místech světa a mnoha rozhovory pro tisk. Další skvělé album přišlo na svět v roce 2002 a bylo jím By The Way. To znmená, že se návrat podařil. Nejnovější deska je Stadium arcadium, kterým v rámci svého turné navštívili i podlouhých 10 letech matičku Prahu a její Sazka arenu...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Che Guevara Che Guevara | 4. ledna 2007 v 23:02 | Reagovat

Hezky sepsaná historie.Thanks

2 peatrs peatrs | 20. února 2007 v 18:47 | Reagovat

celkem pěkný.dík

3 kokoška kokoška | 20. února 2007 v 21:48 | Reagovat

No tak jak to čtu tak je to pěkný..

4 colorama colorama | 22. února 2007 v 18:33 | Reagovat

Já je miluju!!!*IN LOVE*Hezky napsané!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama